Forum FORUM - Slawistyka Strona Główna FORUM - Slawistyka
Forum studentów Instytutu Filologii Słowiańskiej UJ
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

serbia w krakowie - prezentacje kultury serbskiej

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM - Slawistyka Strona Główna -> Serbia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
burek




Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 13:34, 07 Maj 2007    Temat postu: serbia w krakowie - prezentacje kultury serbskiej

‘prezentacje kultury serbskiej’
SERBIA W KRAKOWIE

12.05.2007 - godz. 19:00
‘SERCE WOJWODINY’
Koncert chóru LJUBE z Nowego Sadu (Serbia)

Dyrygent: Teodora Pfajfer
Członkowie chóru: Tijana Janjović, Jelena Ris, Sonja Šešlija, Ivana Šećerov, Aleksandra Popović, Biljana Popović, Vladimir Dejanac, Nebojša Ević, Tatjana Cerović, Nebojša Marić, Marko Brkić, Jovana Majetić, Nevena Stefanović, Mia Kostić, Olga Vuksan, Milanka Stojković, Srđan Radivojević, Goran Milovanović.

Chór żeński „Ljube“ powstał w 1993 r. Założyły go byłe członkinie dziewczęcego chóru Towarzystwa Kulturalno-Artystycznego „Svetozar Marković“ z Nowego Sadu z potrzeby zachowania pamięci o wybitnym pedagogu muzycznym i dyrygencie chóru - Ljubicy (Ljuby) Čerevickim-Šoklovačkim, pod czyją batutą dojrzewały i rozwijały się jako śpiewaczki-amatorki. Stąd też i nazwa chóru. Z drugiej strony, słowo ljube oznaczało dziewczynę, ukochaną kobietę (zwrot ten często pojawia się w serbskiej poezji ludowej, w konstrukcji wierna kobieta - verna ljuba). W miarę upływu czasu, skład chóru ulegał zmianie i na chwilę obecną stał się chórem mieszanym, ciągle noszącym to samo imię.
Od samego początku, chór prowadzi Teodora Pfajfer, córka Ljubicy Šoklovačkiego-Čerevickiego, z zawodu nauczyciela literatury, która przedstawia „spiritus movens“ tej grupy. W swej dotychczasowej historii Ljube miało 12 samodzielnych koncertów, około trzystu występów (największym sukcesem było zdobycie I miejsca na światowym festiwalu muzyki we Włoszech). W ich repertuarze znajduje się szeroki wachlarz muzycznych stylów, poczynając od starogradskich pieśni serbskich, rosyjskich romansów, muzyki z krajów byłej Jugosławii (Macedonia, Bośnia i Hercegowina, Kosowo, Dalmacja, Serbia i Wojwodina), porzez muzykę romską, aż do opracowań współczesnej muzyki rozrywkowej i filmowej. Występują a capella i z towarzyszeniem orkiestry.
W programie krakowskiego koncertu znajdą się przede wszystkim ludowe pieśni serbskie z Kosowa, Południowej Serbii, Šumadii, Wojwodiny, starogradske pieśni oraz inne z pozostałych regionów byłej Jugosławii.

***

13.05.2007 - godz. 19:00
Dušan Kovačević, KLAUSTROFOBIČNA KOMEDIJA.
Przedstawienie Szkolnego Teatru Gimnazjum "Laza Kostić" z Nowego Sadu, przygotowane i wyreżyserowane przez Vukašina Lazovicia.
(występują: Milan Predojević, Rok Radiša, Bojan Kolopić, Dušan Mamula, Milica Kurjakov).

Dušan Kovačević jest najbardziej znanym i cenionym współczesnym dramaturgiem serbskim. Dziś mieszka w Belgradzie, ale znany jest w całej Europie (w ostatnim czasie pełnił funkcję Ambasadora Serbii i Czarnogóry w Paortugalii). Jego utwory chętnie są tłumaczone , publikowane i wystawiane poza granicami Serbii. Kovačević znany jest światowej publiczności przede wszystkim jako autor scenariusza do filmu „Underground” Emira Kusturicy. Popularność swoją zawdzięcza przede wszystkim wyśmienitej umiejętności łączenia poważnych, istotnych i aktualnych tematów z dystansem narracji, przymrużeniem oka, ale nade wszystko z absurdem, a wręcz surrealizmem sytuacji.
Jest ponoć autorem słynnego stwierdzenia, iż w Serbii jest pięć pór roku: wiosna, lato, jesień, zima i wojna.
Od początku swojej kariery pisarz związany był z teatrem. Studiował w belgradzkiej Akademii Teatralnej, Filmowej i Radiowo-Telewizyjnej, w 1973 obronił dyplom na wydziale dramaturgii. Do najważniejszych utworów dramaturga należą sztuki: „ Maratończycy biegną ostatnie okrążenie” (1972), „Radovan III” (1973) , „Bałkański szpieg” (1983), „Święty Jerzy zabija smoka” (1984), „Larry Thompson - dramat pewnej młodości” (1996), „Kontener z pięcioma gwiazdkami” (1995), „Doktor Šuster” ( 2000). Ogromnym sukcesem okazała się skromna, małoobsadowa sztuka „Profesjonalista” (1990), która znacznie wykracza poza ramy zakreślone przez problematykę jednego tylko kraju. Dramat w wersji filmowej (ze scenariuszem i w reżyserii autora) otrzymał w 2003 roku w Montrealu nagrodę za scenariusz i nagrodę FIPRESCI dla najlepszego filmu fabularnego. Większość z jego dramatów została sfilmowana.



Dom Kultury ‘Podgórze’
Centrum Sztuki Współczesnej Solvay
Kraków - ul. Zakopiańska 62
- wstęp wolny -


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
olalz




Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 22
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: serbistyka2

PostWysłany: Pon 15:27, 07 Maj 2007    Temat postu:

przybywajcie tłumnie Razz

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM - Slawistyka Strona Główna -> Serbia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin